Kielak Stanisław - I737

Z Wiki kielakowie.com
KielakStanislaw hist.jpg
Stanislaw kielak.jpg

Stanisław Kielak urodził się 14 kwietnia 1917 w Chrzęsnem jako drugie dziecko Stanisława i Wiktorii ze Szwajkowskich. Zmarł w Tłuszczu 5 czerwca 1986. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Tłuszczu.

Uczęszczał do Prywatnego Gimnazjum Męskiego im. św. Stanisława Kostki w Warszawie i zdał egzamin dojrzałości w maju 1937 r. Ukończył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy Piechoty przy 28 Dywizji Piechoty w Dęblinie i otrzymał stopień kaprala podchorążego rezerwy. Przed wojną rozpoczął studia na Wydziale Rolnym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po wybuchu wojny został przydzielony do 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej. W 1939 r. został ranny w czasie kampanii wrześniowej pod Wieluniem za co został odznaczony medalem "Za udział w wojnie obronnej 1939". Okupację przeżył w miejscu urodzenia. Należał najpierw do Organizacji Wojskowej "Wilki", a następnie był dowódcą plutonu Armii Krajowej pod pseudonimem "Orion". Po wyzwoleniu został aresztowany przez NKWD 17 listopada 1944 r. za przynależność do Armii Krajowej i wywieziony do obozu w Borowiczach w byłym Związku Radzieckim, gdzie panowały bardzo ciężkie warunki. Więźniowie cierpieli głód i byli wykorzystywani do ciężkich prac przy wyrębie drzew. Do Polski powrócił, po 16 miesiącach, 6 lutego 1946 r.
W 1950 r. ukończył studia na Wydziale Humanistycznym w zakresie historii na Uniwersytecie Warszawskim i uzyskał tytuł magistra. Został zatrudniony w nowo powstałej szkole średniej w Tłuszczu, gdzie pracował jako nauczyciel historii, a od roku 1967 jako dyrektor liceum. W 1972 odmówił zapisania się do PZPR (Komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) i został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska dyrektora. Przeszedł na emeryturę w 1977 r.
W latach 1966-1978 radny Miejskiej Rady Narodowej w Tłuszczu, a w latach 1974 - 1978 przewodniczący Komisji Wychowania i Oświaty. Stanisław Kielak został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a pośmiertnie Krzyżem Armii Krajowej.

Żonaty z Izabelą Marią Żmijewską. Wychowali dwoje dzieci Ewę oraz Zofię.


Linki